Logo firmy Toto-foto

Fotografia odzieży czyli zdjęcia typu duch, których wcale nie trzeba się bać!

Podziel się i udostępnij post

Facebook
Email
Drukuj

JAK SAMODZIELNIE STWORZYĆ EFEKT ZDJĘCIA TYPU”DUCH”. INSTRUKCJE KROK PO KROKU OD STUDIA FOTOGRAFICZNEGO PRZEZ POSTPRODUKCJĘ.

Jeśli posiadasz biznes w branży odzieżowej, na pewno stanąłeś przed wyzwaniem prezentacji swojego produktu. Klienci muszą widzieć kształt produktu, jak się układa i leży na ciele, a płaska lub złożona odzież nie zapewnia zadowalającego poziomu szczegółów. Fotografia odzieży musi pokazywać, jak produkty są noszone, lecz sesje z modelkami bywają drogie, a zdjęcia z widocznym manekinem mogą odstraszać klientów.

Efekt „manekina ducha”, znany również jako „niewidzialny manekin”, „manekin 3D” lub „zdjęcia typu duch”, to prosta i skuteczna technika postprodukcji fotografii odzieżowej. (Efekt manekina-ducha pozwala wykonać wiele zdjęć produktu na manekinie, a następnie połączyć zdjęcia, wraz z usunięciem manekina w procesie postprodukcji.) Rezultatem jest realistyczny obraz, który skupia uwagę na produkcie.

Wystarczy prosty plan zdjęć i dokładne instrukcje do pracy w Photoshopie. Pokażemy ci, jak to zrobić.

Przykładowe zdjęcie po obróbce. Poniżej znajdziesz zdjęcia przed obróbką.

Zasady są całkiem proste, ale wykonanie może być czasochłonne, wymagające. Cały ten proces omówimy w tym poście. Od ustawienia sprzętu w studio do gotowego zdjęcia produktu. Dzięki temu postowi, na koniec będziesz w stanie sam wykonać zdjęcia typu duch.

ZDJĘCIA ZAKRYTYCH OBSZARÓW

Na najbardziej podstawowym poziomie, niewidzialny obraz manekina jest połączeniem dwóch lub więcej obrazów – znanych również jako „kompozycja”. Pierwsze zdjęcie jest wykonywane z udziałem manekina. Drugie (i wszelkie dodatkowe zdjęcia) są płaskimi widokami dowolnej części wnętrza odzieży, która została zablokowana przez modela lub manekina (z reguły przyczepiane do białej płyty).

Większość niewidocznych, zasłoniętych kawałków materiału jest uzyskiwana z dwóch innych obrazów, jednak czasem konieczne jest użycie większej ilości zdjęć. Wszystko zależy od kształtu i kroju Twojego produktu oraz od tego ile szczegółów pokrywa model lub manekin (na) zdjęciu na “ciele”.


W przypadku niektórych produktów, takich jak bransoletki i zegarki, manekin nie jest zaangażowany, ale nadal chcemy łączyć obrazy, aby pozbyć się rekwizytów. Ten rodzaj kompozycji nie jest tak naprawdę zastosowaniem techniki “zdjęcia typu duch”, ale proces ten jest bardzo podobny.

Najlepszym sposobem, aby wyjaśnić, jak powstaje ten efekt, jest pokazanie Ci go. Zwróć szczególną uwagę na ujęcia z płyty piankowej i sposób uchwycenia wewnętrznych części produktu.

Odzież fotografowana z pomocą manekina. To zdjęcie posłuży nam do osiągnięcia realnego wypełnienia produktu.
Kolejne zdjęcia przedstawiają wewnętrzną stronę odzieży która posłuży nam do stworzenia kompozycji w photoshopie.

Na tym etapie powinieneś mieć całkiem dobre pojęcie o koncepcji tej techniki i jej podstawowych wymaganiach, dotyczących fotografii. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak przygotować studio i uchwycić niezbędne obrazy.

PLANOWANIE FOTOGRAFII

Aby stworzyć niewidzialną iluzję manekina, musisz najpierw sfotografować swój produkt noszony przez modelkę lub manekin z przodu i z tyłu.

Poprawna poza przy zdjęciach na modelce.
Poprawna poza przy zdjęciach na modelce.

Jeśli zdecydujesz się użyć modela/modelki, upewnij się, że używasz statycznej pozy, tak jak pokazano powyżej. Twój model powinien być stylizowany minimalnie, a długie włosy powinny być związane, aby nie utrudniały oglądania produktu. Te szczegóły ułatwią edycję obrazu.

Niepoprawna poza.

Białe manekiny wydają się być nieodblaskowe. Jeśli twój manekin ma dłonie i ręce, upewnij się, że kończyny mogą być umieszczone poza korpusem.

Upewnij się, że Twój produkt pasuje do Twojego manekina lub modela, używając odpowiedniego rozmiaru lub dopasowując ubranie.

USTAWIENIA OŚWIETLENIA ORAZ NIEZBĘDNE AKCESORIA.

Aby wykonać “zdjęcia typu duch”, musisz mieć możliwość tworzenia wysokiej jakości zdjęć w warunkach studyjnych do czego potrzebujesz aparatu z wymienną optyką, ostrego obiektywu typu “długoogniskowy”, kilku świateł wraz z parasolami lub “softboxami” oraz całkiem sporo miejsca.

Diagram przedstawiający ustawienie świateł w studio. Jak widać to nic skomplikowanego.

Podczas fotografowania ważne jest, by ustawić aparat tak, aby był bezpośrednio wyrównany z obszarem produktu który obecnie fotografujemy. (Fotografowanie produktów pod zbyt wysokim lub zbyt niskim kontem może spowodować ich zwężenie, a w konsekwencji nierzeczywisty wygląd przedmiotów).

Zdjęcia wykonywane są za pomocą obiektywu długoogniskowego, dzięki czemu unikamy dystorsji obrazu, która powstaje przy używania obiektywów standardowych lub szerokokątnych. Upewnij się, że przestrzeń do zdjęć w Twoim studio jest wystarczająco duża, aby ustawić dwa światła studyjne wraz z parasolami, rozmieszczonymi równomiernie po obu stronach produktu. Przy ustawianiu świateł, ważne jest, by nie były one zbyt blisko obiektu, ponieważ może to skutkować zbyt dużym przejściem mocy światła. Więcej na ten temat znajdziecie na stronie Wikipedii (niestety tylko po angielsku)

Aby stworzyć zdjęcie “duch” za pomocą naszej techniki, najpierw musisz uchwycić widok z przodu i tyłu produktu. Następnie powinieneś przygotować i powiesić swój produkt na kawałku białej płyty i ponownie sfotografować widok z przodu i tyłu. Te ujęcia, pozwolą Ci przedstawić wewnętrzne obszary odzieży, które później połączymy. Niezbędne, wewnętrzne ujęcia będą różne dla każdego produktu, ale nie wszystkie ubrania będą wymagały dwóch wewnętrznych zdjęć lub zdjęć z tyłu produktu.

Upewnij się, że używasz dokładnie takich samych warunków oświetleniowych, zarówno dla zdjęć manekina / modela, jak i zdjęć produktów na płycie. Najłatwiej to zrobić, zaznaczając położenie manekina / modela i umieszczając płytę dokładnie w tym samym miejscu i na tej samej wysokości. Gdy obrazy manekinów i pleców są łączone razem w postprodukcji, wynikiem jest efekt “typu duch”, który pokazuje kształt i dopasowanie za ułamek kosztów sesji z modelką.

POSTPRODUKCJA

Tworzenie niewidocznego efektu manekina jest stosunkowo proste, zakładając, że posiadasz odpowiednie oprogramowanie postprodukcyjne (np. Adobe Photoshop), i że Twoje produkty zostały prawidłowo sfotografowane. Ten etap również możesz zlecić firmie zewnętrznej i oszczędzić swój czas lub jeśli masz na to ochotę, wykonaj te sześć prostych kroków, aby stworzyć własne zdjęcia-duchy w Photoshopie.

 • Krok pierwszy: Otwórz pliki w Photoshopie i utwórz warstwy.
  Najpierw musisz otworzyć zdjęcia manekina oraz zdjęcia z płyty w Photoshopie. Wybierz plik ze zdjęciem manekina i utwórz nową warstwę tła. Wypełnij tę warstwę kolorem białym( będzie służyć jako ogólne tło, gdy skończysz). Pomocne jest również oznaczenie warstw tak, aby można było je odróżnić i zachować porządek.
 • Krok drugi: Użyj narzędzia do zaznaczania, aby “wykroić” produkt na zdjęciu manekina.
  Teraz nadszedł czas, aby wyselekcjonować produkt na zdjęciu manekina. Powiększ i wybierz swoje ulubione narzędzie wyboru: szybki wybór, lasso lub magiczna różdżka bądź moje ulubione – piórko. Te wszystkie narzędzia mają takie same zastosowanie a jest nim wyznaczenie obrazu który chcemy zachować. Pamiętaj, że w większości przypadków używanie białego tła podczas fotografowania pozwala na łatwe usunięcie manekina ze względu na separację kolorów między produktem a tłem.
 • Krok trzeci: doprecyzuj i umieść maskę
  Po wyselekcjonowaniu całego produktu dopracuj maskę, aby była ładna i szczelna, eliminując całe tło i manekina. Można to osiągnąć za pomocą narzędzia Udoskonal krawędź w menu. Po udoskonaleniu krawędzi utwórz maskę na warstwie koszuli. W tym momencie powinieneś zobaczyć swój produkt unoszący się swobodnie na białym tle, które utworzyłeś na początku. Jeśli to konieczne, dopracuj nieco maskę i / lub ponownie dopracuj krawędzie produktu, aby nadać mu ładny, czysty wygląd.
 • Krok czwarty: Powtórz poprzednie kroki za pomocą zdjęcia z płytą.
  Teraz nadszedł czas na drugie zdjęcie, powtórz kroki 1, 2 i 3 na obrazie produktu z płyty. Ten typ obrazu produktu może wydawać się początkowo trochę dziwny, ale ważne jest, aby go używać; sfotografowanie produktu na wylot pozwoli Ci pokazać wnętrze tylnej części produktu, uzupełniając iluzję manekina. Obiecujemy, że na końcu efekt będzie wyglądać świetnie! Utwórz nową warstwę, wybierz produkt i stwórz i udoskonal swoją maskę.
 • Krok piąty: Połącz obrazy
  Gdy oba obrazy zawierają dokładne maski, przeciągnij maskę ze zdjęcia płyty na obraz niewidocznego obrazu produktu manekina. Uporządkuj warstwy tak, aby zdjęcie produktu z płyty było niżej niż zdjęcie z manekina. Następnie wyreguluj położenie warstwy płyty piankowej i wyreguluj jej proporcje, tak aby idealnie pasowała do warstwy manekina.
 • Krok szósty: Dodaj cienie i zapisz
  Na koniec dodaj cień między dwiema warstwami, aby nadać produktowi pewną głębię, i zapisz kopię pliku Photoshop z nienaruszonymi wszystkimi warstwami. Po zapisaniu pliku projektu, zapisz obraz ponownie jako jpg/png.


Jeśli naprawdę chcesz być wydajny, pracować szybko i efektywnie, zleć to naszej firmie. Możemy zająć się całą sesją bądź tylko retuszem Twoich zdjęć. Od lat zajmujemy się fotografią produktową i wiemy jak zadbać o to, by Twoje produkty prezentowały się jak najlepiej. Posiadamy w pełni wyposażone studio a sprzęt na którym pracujemy pozwala na uzyskanie najwyższej jakości zdjęć.

Skontaktuj się z nami w sprawie wyceny i realizacji Twojego projektu. Napisz do nas na toto.fotografia.studio@gmail.com bądź dzwoń na
732 188 619 lub skorzystaj z formularza kontaktu.

Zapisz się do newslettera

Nie przegap naszych wpisów

Może Cię również zainteresować:

Zdjęcie obiektywu na czarnym tle.
blog
Bartłomiej Skolasiński

JAK SAMEMU FOTOGRAFOWAĆ PRODUKTY MACRO?

Czy działasz w e-commerce? Czy zastanawiałeś się nad zrobieniem zdjęcia produktu makro i nie masz pojęcia, jak to się robi? Sprawdź to u nas.

Chcesz zwiększyć swoją sprzedaż?

Sprawdź naszą ofertę

Zdjęcie przedstawia komputer typu laptop na biurku.